The following is most, but not all of the awards won by our students this academic year:

Bank of Ireland Student of the Year: Jenny Dolan

School Spirit Award: Amy Hackett

Nominees for School Spirit: Siofra Curran, Katie Ganly, Blessing Alaba and Julie Healyschool spirit

UCD Entrance Scholarships: Ava McKee, Lauren Hughes, Aisling Benson

Naughton Scholarship: Aisling Benson

Entrance Exhibition Scholarship Trinity College: Nuala Commins

Entrance Scholarship NUI Maynooth: Therese Campbell

Maire Brasil Women in Engineering Scholarship: Sinead Reidy

Barra Flynn Memorial Scholarship: Hannah Torpey

Parents’ Association Bursaries: Molly Crossen & Corrina Mbugua

Selected to train for International Maths Olympiads: Mololuwa Awogboro, Caoimhe Mannion & Sarah Lawlesssigma cup

Cool Planet champion: Claire Lemass

INESPO God Medal: Claire Lemas & Ciara Mac Carthy

Nicola Ward Trophy for Public Speaking: Suzanna O’Connor

Grand Prix Français: Jenny Dolan

AILO (All Ireland Linguistic Olympiad) Finalists: Mololuwa Awogboro & Kate Olwill

Naughton Cup for Senior Essay Writing: Jenny Dolan

Naughton Cup for Junior Essay Writing: Isabel Costellojunior naughton cup

Prizewinner Poetry Ireland Competition: Grace Crossen

Excellence in Business: Carla Cooney, Leah Byrne, Zhainab Khan, Emma Gleeson, Katie Commins & Ciara McGovern

BT Young Scientist 2018 Highly Commended Junior Technology: Nirmitha Premnath

BT Young Scientist 2018 Highly Commended Intermediate Technology: Katie Commins & Alicia LawlessYoung scientists

BT Young Scientist 2018 Best Display Biological & Ecological: Tierna Maguire

Ericsson Girls Who Innovate Finalist: Nirmitha Premnath

Best School Scifest 2018: Our Lady’s Bower

Scifest 2018 2nd Senior Life Science: Tierna Maguire

AIT Health Science Award Scifest 2018: Chloe Gavin

Scifest 2018 1st Ericsson Technology Award: Katie Commins & Alicia Lawless

Scifest 2018 1st Junior Technology Award: Nirmitha Premnathgrand prix francais

Scifest 2018 1st Physical Science Award: Nirmitha Premnath

Scifest 2018 2nd Jazz Pharma Senior Life Sciences Award: Tierna Maguire

Scifest 2018 1st Jazz Pharma Senior Life Sciences Award: Katie Ward & Eimear Bohan

Scifest 2018 1st Jazz Pharma Intermediate Life Sciences Award: Kate Olwill

Scifest 2018 1st Ericsson Junior Technology Award: Millie O’Brien, Eimear Galvin & Hannah Lennon

Scifest 2018 2nd Ericsson Junior Technology Award: Katie Boyle, Rebecca Coffey & Maria McLynn

Scifest 2018 1st Arran Chemical Physical Sciences Award:Kylie Chen

Scifest 2018 Entreprise Ireland Award: Mia Samovich

Scifest 2018 ESERO Discover Space Award: Róisín Grennan & Shauna Martinnicola ward trophy

Invitation to Irish Junior Maths Competition: Rebecca Coffey, Ava Kelly, Laoise O’Donovan, Fiona Zang & Paulina Zuzulska

Winner Sigma Cup for Excellence in Maths: Ananya Nagpal

Joint Second Pi Maths Quiz: Isabel Costello, Niamh Corcoran, Aishling McCarthy & Ananya Nagpal

Winners FTA French Quiz: Tegan Foley, Laoise O’Donovan, Sarah Skelly & Ella Dowling

National Finalist Bebras Computing: Ashling Mc Carthy

Music Awards for Outstanding Musicians: Emily Grace & Emily Spencer

Invited To Join National Youth Orchestra: Clodagh Reilly & Ellen Reilly

Outstanding Achievements in Piano: Jenny Dolan & Hui Rou Chiengirish awards

Addressed WE Day conference in London as UN Ambassadors: Minahil Sarfraz & Natasha Maimba

Gradham na Gaeilge: Eabha Crehan & Maeve McMahon

Gold Medal John Paul II Awards: Kasey McCormack, Aishling Gillen & Aoife Temple

Spectrum Cover Design:  Katie Lynch

Special Merit Texaco Art Competition: Amy Zhao

Winner Cupcake Competition: Ciara Lough

Gaisce – The President’s Award Silver: Aoife Temple, Amy Hackett, Isabel Hamilton, Caoimhe Mannion & Elaine O’Brien

Gaisce – The President’s Award Bronze: 42 senior studentsgaisce bronze

Team Winners Bugler Shield for Debating: Zhainab Khan, Rebecca Armstrong & Danielle Obikoya

Best Individual Speaker & Winner Bugler Shield: Natasha Maimba

Communications Medal: Kate Duffy

Full Attendance 2013-2018: Erif Jamgbadi & Blessing Alaba

Winners Glamour Prize Junk Kouture 2018: Ellen Kearney & Katie Shortall

Overall Winners Junk Kouture 2018: Izzy Clarke & Mary Brodycheque for moo blue

Here is a selection of sporting awards:

Hockey Cup: Aoife Healy & Eimear O’Brien

Gaelic Shield: Julie Healy & Niamh Byrne

Leinster Finalists: U14 Gaelic Football TeamIMG_4018

O’Regan Cup for Athletics: Aoife Greene

Basketball Shield: Erifeoluwa Jamgbadi

Elite Athlete Award: Rebecca Lowe

National Champions in Gymnastics: Eimear & Liadh Nic Ghiolla PhadraigIMG_4008

National Champions Rowing: Cliodhna Murtagh & Molly Larkin

Boland Cup for Swimming: Maeform Borriello

International Representation Equestrian: Kate Derwin & Kayleigh McCormack

International Representation Tae Kwondo & Fencing: Isabelle Clarke

International Representation Soccer: Carla McManus & Ciara McManusIMG_4027

International Representation Swimming : Maeform Borriello (Honduras)

International Representation Swimming, Pentathlon, Tetrathlon : Rebecca Lowe