Bank of Ireland Student of the Year: Jane Wallace

school spirit

School Spirit Award: Emma Haran & Eimer Foxe

Transition Year Student of the Year: Tierna Maguire

UCD Entrance Scholarship: Alanna Byrne, Caitriona Clear, Róisín Hickey, Aisling O’Brien, Olwyn Sheridan, Sarah O’Rourke & Aoife Ryan

Entrance Exhibition Scholarship Trinity College: Jessica Howard

UCC Quercus Scholarship: Caroline Kinsella

Entrance Scholarship NUI Maynooth: Hannah Casey & Caoimhe White

Parents’ Association Bursaries: Marta Sadowska & Shauna Kilroy

Selected to train for Science Olympiads: Caoimhe Mannion, Claire Lemass & Isabel Hamilton

Top Junior Cert Result 2015: Isabel Hamilton

eabha

Nicola Ward Trophy for Public Speaking: Eabha Crehan

Barra Flynn Memorial Scholarships for Law: Alanna Byrne & Aine Rushe

Barra Flynn Memorial Scholarships for Law, Best School: Our Lady’s Bower

Selected for DCU Early University Programme: Emily Grace & Emma Clarke

Selected as Iveagh Scholar: Helen O’Hara

Winners Eco Unesco: Claire Lemass, Ciara Mac Carthy & Ellen Finucane

Winner Rotary Youth Writers: Eaveen Edmundsen

Winner Rotary Youth Leadership Award: Claire Lemass

Winners All Island Senior History Prize: Eleanor Dwyer, Amy Hackett & Isabel Hamilton

enterprise

grand prix

aisling b

 

 

 

 

Winners Westmeath Student Enterprise Awards: Claire Lemass, Ciara Mac Carthy & Ellen Finucane

Winners TY Minicompany Competition:  Claire Lemass, Ciara Mac Carthy & Ellen Finucane

Grand Prix Français: Ruth GallagherKasey

Naughton Cup for Senior Essay Writing: Aisling Benson

Naughton Cup for Junior Essay Writing: Kasey McCormack

Third Place (Technology) BT Young Scientist 2016: Tierna Maguire

Highly Commended BT Young Scientist 2016: Ciara Mac Carthy, Ellen Finucane, Claire Lemass, Aisling Benson, Róisín Burke Maeve Bass

ista

First in Midlands & National Finalists ISTA Science Quiz: Katie Connolly, Emma Kennedy & Katie Devane

Second in Midlands & National Finalists ISTA Science Quiz: Jane Faller, Carol Obaseki & Naoise Rasmussen

Scifest 1st Senior Physical Science: Aisling Benson, Róisín Burke & Maeve Bass

Scifest Best Display: Michelle Faller, Katlyn Murray & Tara Flanagan

Scifest 1st Maths in Science: Isabelle Clarke

scifest

Scifest 1st Junior Technology: Bree O’ Sullivan, Hannah Kenny & Edel Cleary

Scifest 1st Junior Physical Science: Clodagh Keenan

Scifest 1st Intermediate Technology & Sustainable Energy Award: Ciara Mac Carthy, Claire Lemass & Ellen Finucane

Best School Scifest: Our Lady’s Bower

Invitation to Irish Junior Maths Competition: Sophie Yang, Ashling McCarthy, Weronika Halusko, Grace Delaney, Shannen McCallon Forde, Isabel Costello, Dara Collins, Kate Olwill & Bree O’Sullivan

maths

Winner Irish Junior Maths Competition: Ashling McCarthy

Third Place Irish Junior Maths Competition: Isabel Costello

Music Awards for Outstanding Musicians: Eva Barry & Isabel Hamilton

music

Invited To Join National Youth Orchestra: Eva Barry & Molly Crossen

First Place Clarinet Dublin Feis Ceoil: Molly Crossen

First Senior Poetry Category SNG: Eva Barry

First Junior Poetry Category SNG: Tara Duke

National Finalists Feachtas Tráth na gCeist: Eva Barry, Therese Heelan & Emma Haran

irish

Gradham na Gaeilge: Kasey McCormack & Isabel Hamilton

Winners Irish Schools’ Quiz: Eva Barry, Therese Heelan & Emma Haran

Doodle4Google Semi Finalist: Orla Cuffe

Spectrum Cover Design: Jennifer Siak

Gaisce – The President’s Award Silver: Isabelle Hodder

Gaisce – The President’s Award Bronze: 34 senior students

Team Winners Bugler Shield for Debating: Aibhlin Clabby, Nuala Commins & CorrinaMbugua

Best Individual Speaker & Winner Of Bugler Shield: Aibhlin Clabbywinners

Bord Gáis Theatre Award: TY Cast of  ‘All Shook Up’

Communications Medal: Claire Lemass

X-Hale Youth Awards: Sophia Hogan & cast of ‘The Silent Killer’

Full Attendance (over 5 years): Carol Obaseki

carol

jk

 

 

Winners Junk Kouture 2016: Eleanor Dwyer, Jennifer Siak & Emma Clarke

Winners Glamour Prize Junk Kouture 2016: Rachel Barrington, Kathleen Flynn & Ashley Cuffe